HABER AKIŞI

Vatandaşın tek tuğlası dahi ödenecek

 Tarih: 30-12-2015 14:00:00
AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, terör nedeniyle mağdur olan vatandaşların bütün zararlarının karşılanacağını belirtti.

AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, terör nedeniyle mağdur olan vatandaşların bütün zararlarının karşılanacağını belirterek, "Evlerinden bir tane tuğla dahi düşmüş olsa onun bedeli ödenecek. Müsterih olsunlar, yeter ki burada kardeşlik ve demokratik ortam olsun" dedi. 

Üstün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın Sur ilçesi ve civarında incelemelerde bulunduklarını, çıkmaz sokağa giren PKK terör örgütünün orada adeta intihar saldırısı yaptığını gördüklerini söyledi.

PKK'nın gençlerin öleceğini bile bile onları ölüme götürdüğünü vurgulayan Üstün, "(Bunu niye yapıyor acaba) diye bir an düşündüm. Çünkü PKK için artık yolun sonu gelmiş ve halkın desteğini kaybetmiş. Son bir hamleyle ölümler üzerinden kaybettiği itibarını, 'tekrar kazanabilirim' diye böyle bir intihar saldırısı içerisinde bulunduğunu gördük. Ölümler, acılar olsun, nefret derinleşsin, her aileden bir genç ölsün ve aileler tekrar toplu infialde bulunsun. Bu şekilde de bu kaostan 'acaba nemalanabilir miyim' diye bir intihar girişimi içerisine girmiş" diye konuştu.

Üstün, Diyarbakır'ın 2 milyon nüfusu aşan bir kent haline geldiğini, ekonomisi ve kültürel hayatıyla bir terör örgütünün boyunduruğu altına girmeyecek kadar büyüdüğüne işaret etti.

Terör örgütünün, Sur ilçesinde birkaç mahallede hendekler kazarak, hayatı yaşanmaz hale getirmek ve orada bir kıvılcım oluşturarak kaybettiği itibarı toplamaya çalıştığını anlatan Üstün, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Diyarbakır'ın diğer ilçelerinde insanlar günlük hayatlarına devam ediyor. PKK'nın yaptığı bu eylemler, umurunda değil. Hatta zengin mahallelerde hiçbir olay olmamış, olay yapma cesaretleri de niyetleri de yok. Şimdi gariban semtlerde, garibanların çocuklarını ölüme götürüyor. Bu tabii artık halk tarafından da görülmüş, özellikle 6-7 Ekim olaylarından sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bir kırılma yaşanmış. 'Duygusal kopuş' diyorlar ya, bu 'duygusal kopuş' aslında devletten yana değil, PKK üzerinden olmuş. Artık vatandaşlar PKK ile arasına mesafe koymuş ve HDP'den de 'duygusal kopuş' yaşıyor."

"Terörle mücadele sürecek"

Terör örgütünün 6-7 Ekim olaylarında hiç gereği yokken vatandaşların evini, iş yerini yaktığını, kültürünü tahrip ettiğini vurgulayan Üstün, "Seçimlerden bir hafta önce Kızıltepe'ye gittik, sokaklar bomboştu. HDP de orada miting gibi bir şey yapıyordu, kimse mitinge gelmemiş, 100-150 kişi toplanmış. Dedim ki, 'Kızıltepe, çok canlı bir yer, neden insanlar sokaklara çıkmıyor?' 'İnsanları küstürdüler. Biz HDP'ye destekse destek, oysa oy veriyoruz, ne gereği vardı da 6-7 Ekim olaylarında geldiler, Kızıltepe'yi baştan başa yaktılar' dediler. İşte bundan sebep, burada müthiş bir kırılganlık olmuş" ifadelerini kullandı.

Üstün, PKK'nın tabanını kaybettiğini, insanların devlete olan güvenini yeniden kazandığının altını çizerek, halkın operasyonların yarıda bırakılmaması talebinde bulunduğunu söyledi.

Hükümetin bu konuda kararlı tutumunu sürdürdüğünü dile getiren Üstün, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Yöre halkının da güvenlik güçlerine müthiş desteği var. O bakımdan bu operasyonlar sonuna kadar devam edecek. Artık Türkiye 1990'lara dönmeyecek, dönmesi de mümkün değil. Türkiye, hukuk ve demokrasi içerisinde terörle mücadele yürütüyor. O bakımdan sivil vatandaşlarımız zarar görmesinler, herhangi bir hukuk dışına çıkış olmasın mantığıyla operasyon yapıldığı için çok ince ayar ve dikkatli bir iş yapılıyor. Belki zaman alıyor, bazen de güvenlik güçlerimizin kendi hayatları tehlikeye düşüyor ama vatandaşın burnu kanamasın diye çok dikkatli bir operasyon yapılıyor. Onun için operasyonların süresi biraz uzuyor. Buna rağmen orada 'olağanüstü hal' ilan edilmiş değil, sadece sokağa çıkma yasağı, yani daha az zararlı bir yöntemle bu işlem yürütülüyor. Paris'i, Fransa'yı gördük, orada bir bomba patladı. Üç aydan beri orada 'olağanüstü hal' var ama Türkiye böyle bir yöntemi izlemiyor. Tekrar 1990'lara dönmenin önünü açmıyor. Orada demokratik kurallar ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde terörle mücadele yürüyor ve yürümeye de devam edecek."

"Vatandaşlarımızın bütün zararları karşılanacak"

Üstün, terörden kaynaklı eylemden dolayı aracı yanan, camı kırılan, dükkanı zarar gören vatandaşların zararının karşılanması için kanun çıkardıklarını aktararak, bu kapsamda bütün zararların tanzim edildiğini vurguladı.

Bakanlar Kurulunun aldığı kararla orada yaşayan vatandaş ve esnafın vergiyle sigorta beyannamelerinin ertelendiğini belirten Üstün, bunun dışında kira yardımı yapılacağını, dışarı çıkan insanlara sıcak yemek verileceğini, vatandaşların günlük hayatlarını sürdürmeleri için her türlü tedbirin alınacağını anlattı.

"Evlerinden bir tane tuğla dahi düşmüş olsa, onun bedeli ödenecek" diyen Üstün, "Silvan'da da daha önce operasyon yapıldı. Birkaç sokak tahrip olmuştu. Vatandaşlarımızla konuştuk, dediler ki, 'Bütün zararlarımız devlet tarafından tanzim edildi, evlerimizi yeniden yapıyoruz. O hainler geldiler, bizim evimizi yaktılar, yıktılar, duvarlarımızı kırdılar ama şimdi hükümet geliyor, zararlarımızı karşılıyor.' Dolayısıyla vatandaşlarımızın bütün zararları karşılanacaktır. Müsterih olsunlar, yeter ki burada kardeşlik ve demokratik ortam olsun" değerlendirmesinde bulundu.

Üstün, bir televizyon programında "Masada silah varken bazı şeyleri konuşamayız" şeklinde ifade kullandığını anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Gerçekten bunlar 'mafya babası' gibi davranıyor. 'Mafya babası' da silahı masanın üzerine koyar, ondan sonra bir şeyler talep eder. Terör örgütüne mafya gibi davranmasına izin vermeyeceğiz. Silahın, şiddetin olmadığı ortamda her türlü sorun çözülebilir. Bu meseleler ancak normal zamanlarda konuşulabilir. Bir tarafta odada kavga, gürültü varken, siz öbür tarafta sağlıklı müzakere yapamazsınız. Onun için bu olayların sona ermesi lazım ve ardından da o bölge insanı için yapılacak ne varsa ekonomisinden, demokrasisine kadar her türlü şeyi karşılamaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum."

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER AKPARTİ HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Gaziantep'te DAEŞ'e giden 8 kişi yakalandı Gaziantep'te DAEŞ'e giden 8 kişi yakalandı Gaziantep'te, DAEŞ'e katılmak için Suriye'ye taksiyle gitmeye çalışan 5'i Türk, ..
Ankara'da ve Bursa'da yolda ceset bulundu Ankara'da ve Bursa'da yolda ceset bulundu Başkentte, Kuzey Çevre Yolu'nda bir erkek cesedi bulundu. Bursa'da ise araba kir..
Polis PKK'lıları saklandıkları yerde yakaladı Polis PKK'lıları saklandıkları yerde yakaladı Adana'da, polise molotof ve el yapımı bomba ile saldıran bölücü terör örgütü PKK..
"25 Aralık" davasının ilk duruşması başlıyor Paralel Devlet Yapılanması'nın "25 Aralık darbeye teşebbüs" davası 6 Ocak'ta baş..
  CUMHURBAŞKANI HABERLERİ
Erdoğan'dan taziye mesajı Erdoğan'dan taziye mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit olan polis ve asker ailelerine başsağlığı diledi...
Özel: Erdoğan'ın kanaat çağrısı çok önemli Özel: Erdoğan'ın kanaat çağrısı çok önemli Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "işverenler de kanaat etsin" diyerek kanaat ekonomisini..
Erdoğan yeğeninin düğününe katıldı Erdoğan yeğeninin düğününe katıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile yeğeni Şeyma Erdoğan'ın..
'Erdoğan olmasaydı Galatasaray...' 'Erdoğan olmasaydı Galatasaray...' Galatasaray eski başkanı Adnan Polat, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
  BAŞBAKAN HABERLERİ
  SİYASET HABERLERİ
Van Büyükşehir Belediye Başkanı'na 15 yıl hapis Van Büyükşehir Belediye Başkanı'na 15 yıl hapis Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya, örgüt üyeliği suçlamasıyla yargıl..
İşte 2016'nın ilk anketi İşte 2016'nın ilk anketi VARYANS, 2016'nın geride kalan ilk 3 gününde yapılan anket sonuçlarını kamuoyuyl..
Gürsel Tekin'den küfürlü gaf! Gürsel Tekin'den küfürlü gaf! CHP Genel Sekreteri Tekin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıld..
Binali Yıldırım'dan anlamlı ziyaret Binali Yıldırım'dan anlamlı ziyaret Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, görev başındayken alkollü bir sürücünün çarpıp..
  SPOR HABERLERİ
İbrahimovic ile ilgili sürpriz açıklama! İbrahimovic ile ilgili sürpriz açıklama! Zlatan İbrahimovic'in menajeri Raiola, yıldız golcünün Premier Lig için hazır ol..
Chedjou'dan kafa karıştıran açıklama! Chedjou'dan kafa karıştıran açıklama! Galatasaray'da son dönemde stoperden ziyade orta sahada forma giyen Aurelien Che..
Geleceğin Messi'si olacaktı! İkinci Lig'e gitti Geleceğin Messi'si olacaktı! İkinci Lig'e gitti Beşiktaş'ın büyük umutlar bağladığı Muhammed Demirci, Spor Toto 2. Lig ekiplerin..
Caner'in menajerinden açıklama! Ayrılıyor mu? Caner'in menajerinden açıklama! Ayrılıyor mu? Fenerbahçe'de sezon sonu sözleşmesi sona erecek Caner Erkin'in menajeri, yıldız ..
BAŞBAKAN Tümünü Gör
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı